V Ljubljani je potekal drugi strokovni posvet v okviru Evropskega tedna športa z naslovom Kaj je zdrav šport mladih. Posvet smo organizirali Ministrstvo za zdravje in Fakulteta za šport ob krovni koordinaciji Olimpijskega komiteja. Udeležili so se ga strokovnjaki, ki se pri svojem delu srečujejo z otroki športniki: pediatri, trenerji, športni pedagogi in drugi. Na posvetu je bilo izpostavljeno, da ne smemo pozabiti tudi na vse tiste otroke, ki so premalo telesno dejavni. Ob tem je pomembna novica, da nam je v Sloveniji na podlagi sistematičnih ukrepov uspelo zaustaviti in obrniti trend naraščanja debelosti otrok.
Otroci športniki spadajo med tiste skupine, ki potrebujejo posebno skrb, saj resno ukvarjanje s športom predstavlja praviloma velik telesni in čustveni napor za mlado telo. Pri optimalni skrbi za otroka športnika je zato podpora trenerjev, športnih pedagogov in pediatrov ključnega pomena. V pomoč staršem so na letošnjem posvetu predstavili priporočila, zbrana v knjižici Podprite svojega otroka športnika.
Redna telesna dejavnost je najboljši recept za zdravo življenje«
Dr. Marjeta Recek, Ministrstvo za zdravje, je posvet otvorila z besedami »Osnovno sporočilo v tednu Evropskega tedna športa je preprosto: Zdravo uživaj & več gibaj. Redna telesna dejavnost in ustrezna prehrana sta najboljši naložbi v zdravje in recept za dolgo življenje ter aktivno starost. «
Dekan Fakultete za šport dr. Milan Žvan je izpostavil, da telesna dejavnost krepi telo in psiho-socialne sposobnosti človeka. Opozoril je, da se v predšolskem obdobju razvije kar 70 odstotkov možganskih povezav, ki tvorijo ogrodje za kasnejše otrokove sposobnosti in lastnosti. Dekan Fakultete za šport je zaključil: »Reden, ustrezno odmerjen, na najbolj široki možni izbrani paleti ponudbe športov, to je zdrav šport mladih.«
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – ZŠZ Bogdan Gabrovec je v uvodnem pozdravu zbranim strokovnjakom s področja telesne dejavnosti mladih poudaril, da je telesno dejavnost potrebno spodbujati vsak dan, ne samo v Evropskem tednu športa. Zato podpira prizadevanja za povečanje telesne dejavnosti v šolah.
»Samo 5 % prehranskih dopolnil je dokazano učinkovitih«
Dr. Nina Makuc, Slovenska antidoping organizacija: »V testiranju smo ugotovili, da 69 % vrhunskih športnikov redno jemlje prehranska dopolnila.« Poudarila je, da odsvetujejo uporabo prehranskih dopolnil zaradi nezadostnih testiranj učinkovitosti. Posebej je izpostavila: »Znanstveno dokazano je, da je samo 5 % prehranskih dopolnil učinkovitih. Športnik bi se zato moral zelo poglobiti v sestavo, da bi našel učinkovita in nekontaminirana dopolnila. Problem je, da vse sestavine niso navedene ali pa so navedene, pa jih dopolnilo dejansko ne vsebuje.« Poudarila je, da pri mladih športnikih izboljšanja ne gre iskati pri iskanju preko prehranskih dopolnil. V kolikor dejstva ne odvrnejo od uporabe, pa predvsem izpostavlja naslednje: »Ne kupujte preko spleta – kupujte v lekarni. Izogibajte se močno oglaševanih dopolnil.«
»Slovencem gre bolje kot Avstralcem«
Caleb Wilson Gahan, University of Southern Queensland, je predstavil pomen in izvajanje treninga moči pri mladih na primeru Avstralije.
Posvet je 170 udeležencev zaključilo z razpravo, na kateri so sodelovali predstavniki Ministrstva za zdravje, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Fakultete za šport, Olimpijskega komiteja Slovenija ter SLOADO.
Oglejte si predstavitve strokovnjakov:
Deli naprej