Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Praznik slovenskega športa in Evropski teden športa 2024

logotip Evropskega tedna športa

Priložnost za okrepitev vloge lokalne skupnosti pri spodbujanju telesne dejavnosti za krepitev zdravja

Evropski teden športa, ki ga obeležujemo med 23. in 30. septembrom, se pričenja z Dnevom slovenskega športa. Z iniciativo skušamo po vsej Evropski uniji šport približati vsem, še posebej tistim, ki niso dovolj telesno dejavni. Letos na Ministrstvu za zdravje skupaj s partnerji Evropskega tedna športa izpostavljamo vlogo lokalne skupnosti pri spodbujanju telesne dejavnosti za krepitev zdravja in pomen pozitivne naravnanosti v skrbi za dolgoživost preko strokovne konference, ki jo organiziramo prav s tem namenom. Aktiven življenjski slog preko celotnega življenjskega obdobja namreč preprečuje številne kronične bolezni ter pozitivno vpliva tako na telesno kot tudi duševno zdravje posameznika.

»Glede na trenutne demografske trende in podatke o staranju prebivalstva v Sloveniji lahko pričakujemo, da se bo povprečna starost prebivalstva v naslednjih desetih letih še naprej povečevala. To bo seveda imelo pomembne posledice za različna področja družbenega življenja, zato je ključnega pomena, da že danes razmišljamo o ukrepih, ki nam bodo omogočili kakovostno starost, ki jo bomo čim več let živeli v dobrem zdravju. Redna telesna aktivnost, zadostna količina spanja in skrb za zdravo prehrano in duševno zdravje so še zmeraj ključni dejavniki, ki prispevajo k daljšemu in srečnejšemu življenju, pomembno pa je, da se zavedamo, da moramo tudi skupaj, na sistemski ravni, ustvarjati pogoje za bolj kakovosten življenjski slog prebivalstva,« pravi Vesna Marinko, direktorica Direktorata za javno zdravje.

Slovenija je zato leta 2015 sprejela Nacionalni program o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje Dober tek Slovenija, s katerim želimo s spodbujanjem zdravega življenjskega sloga in preoblikovanjem okolij na način, da bodo zdrave izbire postale lažje izbire, pozitivno vplivati na izzive, ki so pred nami. S tem, ko gradimo okolje, ki spodbuja redno telesno dejavnost – kot so dostop do zelenih površin in čistega okolja,  infrastrukturo za hojo in kolesarjenje in razvijamo kakovostne preventivne in rekreativne programe za vse starosti, bistveno prispevamo k gradnji bolj zdrave skupnosti.

Informacije o brezplačnih aktivnostih in dogodkih, ki se odvijajo v tem času so dostopne tudi na spletni strani Evropskega tedna športa.

Evropski teden športa je priložnost, da se lokalne skupnosti aktivno vključijo v ustvarjanje okolja in pogojev, ki bodo prebivalcem omogočali več telesne dejavnosti. Je tudi priložnost za vsakega izmed nas, da v svoj vsakdan vključi več telesne dejavnosti. Za  tiste, ki pri tem potrebujete pomoč in podporo, je  v zdravstvenih domovih na razpolago celovit program integrirane preventive kroničnih bolezni Skupaj za zdravje, namenjen izboljšanju zdravja in kakovosti življenja prebivalcev Slovenije. Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v tem času v sodelovanju z nekaterimi lokalnimi centri za krepitev zdravja in zdravstveno-vzgojnimi centri v zdravstvenih domovih izvajal različne aktivnosti za promocijo zdravega in aktivnega načina življenja.

» Več informacij glede terminov in konkretnih aktivnosti je na voljo v lokalnem centru za krepitev zdravja ali zdravstveno vzgojnem centru. Strokovnjaki na področju gibanja, fizioterapevti in kineziologi, so vam v pri tem na voljo celo leto. Svojo telesno pripravljenost lahko ocenite in izboljšate na krajših ali daljših delavnicah in srečanjih, ali pa se oglasite na individualni posvet, kjer boste med drugim pridobili tudi informacije o različnih organiziranih programih vadbe v vaši lokalni skupnosti ter nasvete, kako samostojno ohranjati redno telesno dejavnost,« poudarjajo strokovnjaki NIJZ.

Aktivnosti za spodbujanje telesne dejavnosti prebivalstva v času Evropskega tedna športa so del Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti Dober tek Slovenija, s katerim želimo izboljšati tako pogoje za telesno dejavnost kot tudi prehranjevalne in gibalne navade prebivalstva od najzgodnejšega otroštva do pozne starosti z namenom preprečevanja debelosti in z njo povezanih kroničnih bolezni.

dan slovenskega športa logotip           

Evropski teden športa je pobuda Evropske komisije za spodbujanje športa in telesne dejavnosti v Evropi. Slogan kampanje je #BEACTIVE/#BODIAKTIVEN, njen cilj pa je spodbuditi prebivalce Evropske unije k redni telesni dejavnosti. Namen kampanje je tudi povezovanje, združevanje in vključevanje na evropski, nacionalni in lokalni ravni preko športa in telesne dejavnosti.

Deli naprej