Glavni namen razglasitve tega tedna je podpora domačim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanja čistega, zdravega okolja, ohranjanja podeželja, varovanja kmetijskih zemljišč, seznanjanja mladih s postopki pridelave in predelave hrane in spodbujanja zanimanja za dejavnosti na kmetijskem področju.
Pomen zdravega prehranjevanja je na novinarski konferenci ob razglasitvi tedna slovenske hrane in napovedi Tradicionalnega slovenskega zajtrka poudarila tudi generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Vesna Marinko: »Ministrstvo za zdravje projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je vsako leto trtji petek v novembru, podpira že od samega začetka. S projektom želimo utrditi navado zajtrkovanja še posebej med mladimi, saj raziskave kažejo, da jih približno polovica ne zajtrkuje. Zajtrkovanje prinaša številne prednosti tudi za zdravje in učinkovitost posameznika, saj ko smo lačni, nismo učinkoviti, naši miselni procesi so upočasnjeni in naša pozornost je slabša. Zato je prav, da ob tej priložnosti ponovno osveščamo o pomenu zajtrkovanja za naše zdravje, saj zdravo prehranjevanje ni samo modna muha, temveč je to odraz odgovornosti do nas samih in do družbe.«
Več informacij o tednu slovenske hrane in Tradicionalnem slovenskem zajtrku je na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.